Tim Naših Studenata Osvaja Svet!

August 11th, 2017.

Studenti Arhitektonskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, zajedno sa kolegama sa Elektrotehničkog fakulteta ostvarili su veliki uspeh plasiravši se u završnu fazu prestižnog međunarodnog takmičenja Solar Decathlon Middle East (SDME) 2018 koje će se održati u Dubaiju 2018. godine.

SDME 2018 je međunarodno studentsko multidisciplinarno takmičenje koje ima za cilj buđenje svesti o energetski efikasnom i bioklimatskom pristupu projektovanju arhitektonskih objekata i svih benefita koji iz toga proizilaze. Krajnji cilj takmičenja je realizovanje multifunkcionalnog, energetski efikasnog i samoodrživog paviljona, koji koristi isključivo sunčevu energiju za svoje funkcionisanje. Učešće na konkursu zahteva kontinuirani dvogodišnji rad na razvoju projekta, izradi i testiranju svih elemenata i komponenti i predstavlja jedinstveni izazov i za najpoznatije svetske univerzitete. Inicijalnom timu su se pridružili i studenti i nastavnici drugih fakulteta Univerziteta u Beogradu, i iz nedelje u nedelju tim koji radi na projektu pod nazivom ”Tvist boks” (Twist Box) raste i razvija nove oblike saradnje.

Tim Univerziteta u Beogradu na radionici u Dubaiju (s leva na desno): Saša Perišić, Tamara Kostić, Nemanja Brzaković, studenti Arhitektonskog fakulteta, Ričard King, osnivač Solar Dekatlona, Nataša Ćuković Ignjatović, mentor

Realizacija ovako kompleksnog zadatka zahteva tesnu saradnju akademskog, privrednog i državnog sektora, a tokom samog takmičenja obezbeđena je globalna promocija potencijala i ostvarenih rezultata. Nakon veoma uspešnog nastupa naših studenata prilikom predstavljanja timova na prvoj radionici održanoj u Dubaiju 30.4 – 1.5, sledi i predstavljanje projekata na Svetskom samitu zelene ekonomije World Green Economy Summit (WGES) u oktobru ove godine, dok će realizovani paviljoni najverovatnije biti deo i svetske izložbe Ekspo 2020 u Dubaiju. Na ovaj način se i svim sponzorima i partnerima timova pruža jedinstvena prilika za nastup i promociju na jednom od najdinamičnijih tržišta na svetu, kao i pozicioniranje u samom vrhu sektora održive gradnje i ”zelenih” tehnologija.

Iako je projekat ”Tvist boks” neraskidivo povezan sa uslovima lokacije na kojoj će se graditi i testirati u okviru takmičenja, u njega su utkani i opšti principi i postavke zelene gradnje, te je to jedinstvena prilika da se i našoj javnosti približi ovakav pristup projektovanju i građenju. Tim ”Tvist boks” planira prvu realizaciju objekta u Beogradu početkom 2018. i njegovo višemesečno funkcionisanje u javnom prostoru. Na taj način bi najšira javnost imala neposredan kontakt sa nekim od najsavremenijih tehnoloških rešenja u ovom segmentu, dok bi tim imao priliku da testira nove i inovativne komponente projekta.

Takmičenje ovog tipa nezamislivo je bez učešća predstavnika građevinske industrije i svih tehnologija vezanih za energetski efikasnu arhitekturu. Organizatori veliku pažnju posvećuju upravo vidljivosti ovih takmičenja: organizator Solar Decathlon Middle East 2018 nastoji da paviljoni budu izloženi i na Svetskoj izložbi u Dubaiju 2020, a timovi su u obavezi da imaju internet sajt i da razvijaju promotivni materijal. Rad tima naših studenata u predstojećim fazama zapravo će biti nemoguć bez partnerstva sa domaćim i stranim partnerima – firmama čiji će materijali, proizvodi i tehnički sistemi obezbediti realizaciju i konkurentnost projekta u završnoj fazi takmičenja. Svi koji su zainteresovani da saznaju više o timu i projektu, pomognu ili se na neki način uključe, sa timom i projektom mogu se upoznati na stranici http://twistbox.ac.rs.

source: 24 Online